Czy drewno jest trendy?

Czy drewno jest trendy?

Hygge - o co chodzi?

Hygge - ostatnio bardzo silny trend. Obejmuje szeroko pojęty styl zycia - aranżacje wnętrz, sposób spędzania wolnego czasu, budowanie przytulnego charakteru w mieszkaniu, stawianie na komfort, wygodę i spokój. Oczywiście ojczyzną tego sposobu spędzania wolnego czasu jest Dania - kraj najszczęśliwszych na świecie ludzi. No dobrze - ale w czym tkwi fenomen tego zjawiska, jakim jest hygge? Trzeba nauczyć się szczęścia z drobnych rzeczy, które wypełniają naszą codzienność - z cynamonowego rogalika, z wieczoru z lampką wina, ze światła świec, z czasu spędzonego na kanapie pod kocem, z ciepłej i aromatycznej herbaty, z pięknego i przytulnego wnętrza. Tak naprawdę nie ma w tym nic trudnego, jednak dla zapracowanych i zagonionych mieszkańców większości naszego globu, takie zatrzymania się na chwilę, celebrowanie momentów wydaje się niemożliwe.

Drewno (technika) Wady i zalety drewna- definicja z Wikipedii

W Polsce, w grodzie Biskupin wszystkie domy, urządzenia obronne i wiele przedmiotów wyposażenia i codziennego użytku były wykonane z drewna.

W drewnie rozróżniamy trzy zasadnicze przekroje:

Drewno jest materiałem niejednorodnym pod względem budowy. Posiada liczne wady, anomalie, uszkodzenia lub inne wrodzone i nabyte cechy, które obniżają jego wartość techniczną i ograniczają zakres użyteczności, ale jednocześnie mogą podnosić jego walory ozdobne. Z punktu widzenia przerobu surowca drzewnego, drewno powinno mieć kształt walca, równomierną słoistość, przebieg włókien równoległy do podłużnej osi, oraz nie powinno mieć sęków (gałęzi).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Drewno_(technika)

Rodzaj drewna

Meble drewniane meblom drewnianym nierówne. Nie zawsze sam materiał ma kluczowe znaczenie, często to starannośc wykonania ma większe znaczenie. Sam rodzaj drewna też nie jest bez znaczenia - sosna jest miękka i łatwo ulega uszkodzeniom, jednak sosna górska lub skandynawska ma już znacznie lepsze pod tym względem własciwości - jest tak ze względu na znacznie mniejszy roczny przyrost, przez co drewno jest bardziej twarde. Jednak jeżeli zależy nam na jak najlepszej jakości, powinniśmy wybrać meble z litego dębu - jest to najlepszy jakościowo gatunek drewna na meble, jest twardy, wytrzymały, nie przebarwia się na żółto, jak sosna. Jednak też warto postawić na jakość wykonania - lepiej nie pakować sporych pieniędzy w źle wykonany dębowy mebel, bo w trakcie użytkowania wyjdą wady.