Dla miłośników wysokości

ścianki wspinaczkowe. Dlatego wiele ze sklepów ze sprzętem wspinaczkowym posiada ofertę dostosowaną do potrzeb każdego wspinacza, a ze względu na rosnącą wciąż popularność wspinaczek górskich tego typu sklepy budowane są także na

Dla miłośników wysokości

Rodzinne wycieczki wspinaczkowe

Sprawność sprzętu wspinaczkowego i stopień przygotowania górskich szlaków pozwala na organizację rodzinnych wspinaczek górskich, a nie tylko wypadów na ścianki wspinaczkowe. Dlatego wiele ze sklepów ze sprzętem wspinaczkowym posiada ofertę dostosowaną do potrzeb każdego wspinacza, a ze względu na rosnącą wciąż popularność wspinaczek górskich tego typu sklepy budowane są także na osiedlach mieszkalnych, zwłaszcza tych największych i położonych w pobliżu ośrodków górskich. Kierownicy takich sklepów zdają sobie również sprawę z tego, że niektórzy ich klienci dokonują zakupu sprzętu po raz pierwszy, albo są jeszcze mało doświadczeni, dlatego chętnie i fachowo pomagają im w wyborze dobrego sprzętu.


Asekuracja

Asekuracja własna (inaczej tradycyjna) ? jest to rodzaj asekuracji we wspinaniu polegający na stosowaniu własnych, samodzielnie instalowanych punktów asekuracyjnych, w odróżnieniu od punktów zamontowanych w skale na stałe.

Podczas pokonywania drogi wspinaczkowej z własną asekuracją, prowadzący osadza przeloty i wpina do nich linę za pośrednictwem ekspresów lub karabinków. Po zakończeniu prowadzenia, przeloty te są demontowane ? bądź przez drugiego, bądź ze zjazdu.

Drogi skałkowe pokonywane w całości z asekuracją własną są żargonowo nazywane tradami (od Trad., z angielskiego Traditional climbing) lub drogami dla smakoszy (DDS). Przeciwieństwem takich dróg są drogi obite, wyposażone w komplet stałych punktów asekuracyjnych, takich jak spity, ringi lub stałe haki. Kompromisem pomiędzy tymi rodzajami dróg jest asekuracja mieszana, polegająca na umieszczeniu stałych przelotów jedynie w miejscach nieasekurowalnych tradycyjnie ? pozostałe przeloty należy osadzać samodzielnie.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Asekuracja_w%C5%82asna


Rodzaje wspinaczki

Najbardziej popularna jest wspinaczka wysokogórska. Jest to jednak rodzaj sportu, który nie jest dostępny dla większości zainteresowanych tym osób z uwagi na to, że jest on bardzo niebezpieczny i niebywale kosztowny. Pasjonaci wspinaczki wysokogórskiej muszą bowiem ponosić olbrzymie koszty nie tylko z tytułu profesjonalnego sprzętu, ale przede wszystkim dalekich podróży. Istnieją również inne rodzaje wspinaczki. Wiele osób chętnie uprawia wspinaczkę skałkową, która jest o wiele mniej niebezpieczna niż wspinaczka wysokogórska. Istnieją również inne powiązane ze wspinaczką dyscypliny takie, jak na przykład biegi górskie.