Kancelarie radców prawnych a Twoje przedsiębiorstwo

miętać, że prawnik prawnikowi nie jest równy. Nie każdy prawnik ma takie same uprawnienia i kompetencje. Pokażemy Ci różnice, które pozwolą podjąc Ci decyzję, kogo tak naprawdę potrzebujesz. Kim jest prawnik? To osoba, która uk

Kancelarie radców prawnych a Twoje przedsiębiorstwo obsługa prawna katowice
Obsługa prawna przedsiębiorstw stanowi dziś nieodzowny element ich funkcjonowania - dowiedz się więcej, odwiedź

Kim jest aplikant?

Chcesz zatrudnić prawnika w firmie? Trzeba pamiętać, że prawnik prawnikowi nie jest równy. Nie każdy prawnik ma takie same uprawnienia i kompetencje. Pokażemy Ci różnice, które pozwolą podjąc Ci decyzję, kogo tak naprawdę potrzebujesz.

Kim jest prawnik? To osoba, która ukończyła studia prawnicze. Może mieć jakieś doświadczenie w obsłudze podmiotów gospodarczych, np. firm, ale nie musi. Może się okazać, że będziesz miał większą wiedzę na temat obowiązujących przepisów niż taki prawnik. Ale możesz się też mile zaskoczyć, bo niektórzy już w trakcie studiów podejmują pracę w spółkach, czy mają praktycę w kancelariach.

Szczebel wyżej są aplikanci ? radcowscy i adwokaccy. To osoby, które zdały egzaminy na aplikację i uczą się, by móc zostać profesjonalnym pełnomocnikiem ? adwokatem lub radcą prawnym. Cały czas się szkolą, co do zasady mają większą wiedzę i dościawdczenie niż prawnik. Bo każdy aplikant jest prawnikiem, ale nie każdy prawnik jest aplikantem.

Profesjonalni pełnomocnicy. To adwokaci i radcowie prawni. Są nimi aplikanci po zdaniu egzaminu zawodowego i wpisani na listę radców lub adwokatów. Oferują kompleksową pomoc prawną ? począwszy od pisania i opiniowania umów, regulaminów, a kończąc na reprezentowaniu przed sądem.


Rodzaje wynagrodzeń w kompleksowej obsłudze prawnej

Kompleksowa obsługa prawna to obsługa pełna. Nie zmienia to jednak faktu, że ilościowo może zostać ograniczona, co ma wpływ na wysokość wynagrodzenia, które trzeba zapłacić pełnomocnikowi. Najdroższą opcją jest obsługa pełna ? płaci się co miesiąc stałą, dość wysoką kwotę, ale nie ma ograniczeń co do ilości przepracowanego czasu ? to tzw. ryczałt.

Można ustalić, że wynagrodzenie obejmuje np. 10 godzin w miesiącu, a pozostałe godziny są dodatkowo płatne -to tzw. wynagrodzenie mieszane. Stawka za każdą kolejną godzinę jednak z reguły jest wyższa niż wynikająca z pakietu. Trzecia opcja jest po prostu ustaloną stawką godzinową. Którą opcję wybrać? To zależy od Twoich potrzeb. Jeśli co miesiąc masz dużo spraw - lepsze jest wynagrodzenie ryczałtowe, ale jeśli masz problem prawny raz na jakiś czas ? wybierz rozliczenie godzinowe.


Nowa umowa do podpisania? Sprawdź ją!

W trakcie prowadzenia własnej działalności gospodarczej, na pewno spotkałeś się często z taką problematyczną sprawą: Wszystko uzgodnione, wszyscy zadowoleni, a teraz musisz złożyć swój podpis na dokumencie na 10 stron, którego w ogóle nie rozumiesz.

Znajoma sytuacja? Prawnik na pewno by się przydał w takiej sytuacji... ale to dodatkowe koszta przecież i nie wiadomo czy i tak mnie nie wykiwa. Jeżeli męczą Cię te kwestie, odpowiedz sobie na to pytanie - "Czy nie chciałbym mieć sojusznika przy następnym podpisywaniu umów który byłby mi w stanie wyjaśnić dokładnie jej znaczenie?". Jestem pewien że odpowiedź jest twierdząca.

Dla uspokojenia warto dodać, że radca prawny ma obowiązek bronić interesu klienta - tak jest zaprzysiężony, inaczej nie zostałby radcą prawny. Mam nadzieje że to trochę uspokoi jeszcze niezdecydowanych.