Metody i sposoby leczenia SM

a jest przed 40. rokiem życia ? około 10 lat później niż w typowym SM. 85% chorych to kobiety. W Japonii blisko 30% chorych na SM choruje na wzrokowo-rdzeniową formę SM. Forma ta jest podobna do zespołu Devica pod względem wiek

Metody i sposoby leczenia SM

O epidemiologii choroby Devica w Wiki

Zespół Devica u białych stanowi prawdopodobnie poniżej 1% zachorowań na choroby demielinizacyjne centralnego układu nerwowego. Mediana wieku zachorowania jest przed 40. rokiem życia ? około 10 lat później niż w typowym SM. 85% chorych to kobiety.

W Japonii blisko 30% chorych na SM choruje na wzrokowo-rdzeniową formę SM. Forma ta jest podobna do zespołu Devica pod względem wieku zachorowania, obrazów rezonansu, płynu mózgowo-rdzeniowego, występowania przeciwciał przeciw akwaporynie co wskazuje, że może to być ta sama choroba.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zespół_Devica


Na czym polegają choroby rzadkie?

Choroby rzadkie to najczęściej schorzenia, które bardzo trudno wykryć u pacjentów. Ilość objawów, które występują na przykład w takich chorobach, jak zespół Devica, może być naprawdę duża i zróżnicowana. Lekarz, który chce ustalić, co jest przyczyną występowania takich objawów jest więc zdezorientowany i dopiero bardzo zaawansowane technologicznie badania pozwalają na uzyskanie konkretnej diagnozy.

W przypadku wielu chorób rzadkich, w tym w przypadku zespołu Devica najczęściej występuje wiele objawów związanych z zupełnie różnymi układami. Pojawia się na przykład zanik czucia czy problemy z widzeniem czy koncentracją. Zespół Devica to bardzo trudna do wykrycia choroba rzadka, która najczęściej atakuje zupełnie znienacka.


Cytat z Wikipedii. O poprzecznym zapaleniu rdzenia

Poprzeczne zapalenie rdzenia (ang. transverse myelitis) ? choroba neurologiczna spowodowana zapaleniem w rdzeniu kręgowym. Zapalenie niszczy mielinę przerywając komunikację między nerwami w rdzeniu a resztą ciała. Zapalenie często rozwija się po zakażeniu wirusowym.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Poprzeczne_zapalenie_rdzenia