Warto wiedzieć - tekst o wspinaczce górskiej

że odpowiednie zabezpieczenia, których używamy podczas wspinania się zwłaszcza w wysokich górach stanowią o naszym bezpieczeństwie. Sprzęt wspinaczkowy może nie tylko uchronić nas przed niebezpiecznym upadkiem, który może skończy

Warto wiedzieć - tekst o wspinaczce górskiej

Sprzęt wspinaczkowy

Wybór odpowiedniego sprzętu wspinaczkowego jest bardzo ważny dla każdego, kto chce spróbować swoich sił we wspinaczce. Wiąże się to przede wszystkim z tym, że odpowiednie zabezpieczenia, których używamy podczas wspinania się zwłaszcza w wysokich górach stanowią o naszym bezpieczeństwie. Sprzęt wspinaczkowy może nie tylko uchronić nas przed niebezpiecznym upadkiem, który może skończyć się nawet tragicznie, ale także sprawić, że będziemy ulegać mniejszej ilości urazów, co z kolei jest szczególnie istotne zwłaszcza na początku naszej przygody ze wspinaczką. Dlatego też przed wyborem miejsca do wspinania powinniśmy zdecydować się na zakup specjalnego sprzętu do uprawiania tego sportu.


Karabinek wspiczakowy

Karabinek ? podłużny, zbliżony rozmiarem do dłoni, metalowy pierścień z otwieranym zamkiem na jednym boku, służący do szybkiego i skutecznego połączenia elementów. Jeden z podstawowych składników sprzętu wspinaczkowego i speleologicznego, najczęściej fragment układu asekuracyjnego. Karabinek z technicznego punktu widzenia jest łącznikiem.

Nazwa pochodzi od zamykanego haka, na którym kawalerzyści odwieszali karabinki (z niemieckiego: karabinerhaken).

Typowy karabinek wspinaczkowy jest wykonywany ze stopów aluminium lub tytanu i cechuje się niską masą (rzędu kilkudziesięciu gramów) przy jednoczesnej dużej wytrzymałości mechanicznej.

Ruchome ramię karabinka (zamek) zaopatrzone jest w sprężynę działającą w kierunku zamknięcia zamka. Zamek wyposażony jest na ogół w ząbek lub wpust przenoszący część naprężeń mechanicznych rozciągających zamknięty karabinek w kierunku dłuższej osi. Dodatkowo, zamek może być wyposażony w blokadę, utrudniającą jego przypadkowe otwarcie.

Typowe karabinki bez blokady mogą mieć zamek wykonany w postaci prostego (zamek prosty) lub wygiętego (zamek wygięty - dla ułatwienia wpinania przedmiotów, w szczególności liny) odcinka pręta o przekroju podobnym do przekroju części stałej. Alternatywnie, zamek może mieć postać drucianego jarzma (zamek druciany), w którym stalowy drut pełni jednocześnie funkcję zamka i jego sprężyny.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Karabinek_(wspinaczka)


Warto wiedzieć

Wspinaczka ? przemieszczanie się w terenie na tyle stromym, że wymaga on użycia rąk co najmniej do utrzymania równowagi.

W powyższej definicji mieszczą się tak różne działalności, jak wspinanie na kilkumetrowe kamienie (bouldering) i wchodzenie na ponad ośmiokilometrowe góry.

Wspinaczka niegdyś uważana była za sport przestrzenny, taki jak żeglarstwo czy szybownictwo. Upowszechnienie i popularyzacja sztucznych ścian wspinaczkowych i zawodów wspinaczkowych przesunęło nieco akcenty w stronę ?boiskowości?. W dalszym ciągu jednak dla znacznej części wspinających się działalność ta, to co najmniej pasja lub nawet sposób na życie.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wspinaczka#Historia