Wszystko co wiąże się z sercem.

ększy i często wymaga konsultacji z innymi specjalistami. Rola i zadania kardiologa są bardzo ważne z perspektywy każdego pacjenta. Jest to szczególnie odczuwalne w dzisiejszych czasach, kiedy to pęd życia i zły jego styl sprawiaj

Wszystko co wiąże się z sercem. EKG wysiłkowe cieszyn

Rola i zadania kardiologa


Kardiolog zajmuje się przede wszystkim chorobami serca. Choć jego zawód kojarzony jest z przeszczepami i zawałami, to zakres obowiązków jest znacznie większy i często wymaga konsultacji z innymi specjalistami. Rola i zadania kardiologa są bardzo ważne z perspektywy każdego pacjenta. Jest to szczególnie odczuwalne w dzisiejszych czasach, kiedy to pęd życia i zły jego styl sprawiają, że coraz więcej młodych osób ma ogromne problemy ze stanem swojego zdrowia. Kardiologowie w Polsce pracują zarówno w szpitalach, jak i prywatnych klinikach oraz przychodniach udzielając porad i wykonując zabiegi na pacjentach z przeróżnymi chorobami od noworodków po osoby w bardzo zaawansowanym wieku.



Dlaczego zawód kardiologa jest tak ważny?


W dzisiejszym tekście zastanowimy się nad tym, jaka jest rola kardiologa i na czym polegają jego zadania. Kardiolog to lekarz od chorób serca. Jego rola jest ogromna nie tylko w przypadku pacjentów w podeszłym wieku, u których ryzyko chorób serca, zawałów, wylewów jest największe. Kardiolog to także lekarz, który dba o profilaktykę, gdyż w dzisiejszych czasach coraz więcej osób ma problemy ze zdrowiem także w bardzo młodym wieku. Trzeba mieć tego świadomość, po prostu zdawać sobie z tego sprawę i regularnie się badać. Kardiolog pomoże, doradzi, zleci odpowiednie badania i przyczyni się do poprawy jakości zdrowia i utrzymania organizmu we właściwej formie przez długi czas.



Pierwszą operację na otwartym sercu wykonał

9 września 1896 roku niemiecki chirurg Ludwig Rehn przeprowadził pierwszą operację serca. Wówczas daleko posunięte były eksperymenty na zwierzętach, które wykazały, że mięsień serca jest zdolny do regeneracji. Pierwszą operację na otwartym sercu wykonał w 1952 roku amerykański chirurg F. John Lewis. Pierwszą sztuczną zastawkę serca wszczepiono w 1961 roku i dokonali tego amerykańscy lekarze, Albert Starr i Lowell Edwardsa. W 1980 roku na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa w leczeniu zaburzeń rytmu zagrażających nagłym zgonem sercowym po raz pierwszy zastosowano wewnętrzny defibrylator.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kardiolog