Wybór roślin do ogrodu

inicja z encyklopediiKrzew ? niebędąca pnączem wieloletnia roślina drzewiasta o zdrewniałej łodydze, która od nasady rozgałęzia się na wiele zdrewniałych pędów równorzędnych. W przeciwieństwie do drzew, u krzewów brak osi głównej

Wybór roślin do ogrodu W ogrodzie nie mogą być tylko kwiaty, czy drzewa owocowe, watro także mieć rośliny typu . Świetnie wypełnią przestrzeń, posłużą za żywopłot i z reguły są łatwe w pielęgnowaniu.

Krzew- definicja z encyklopedii

Krzew ? niebędąca pnączem wieloletnia roślina drzewiasta o zdrewniałej łodydze, która od nasady rozgałęzia się na wiele zdrewniałych pędów równorzędnych. W przeciwieństwie do drzew, u krzewów brak osi głównej ? pnia, a także korony.

W klasyfikacji Raunki?ra krzewy zaliczane są do fanerofitów, przy czym w zależności od osiąganej wysokości wyróżnia się duże krzewy o wysokości przekraczającej 2 m jako mezofanerofity i krzewy o wysokości poniżej 2 m określane jako mikrofanerofity. Małe krzewy o wysokości poniżej 0,5 m to krzewinki, w klasyfikacji Raunki?ra ? chamefity.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Krzew


Projektowanie ogrodów

Za ogrody prywatne można uznawać takie ogrody, które znajdują się przy budynkach mieszkalnych lub w pewnej od nich odległości, ale pozostają pod nadzorem osoby prywatnej. Takie ogrody można utrzymywać samodzielnie, jednak także ogrody prywatne mogą czasami wymagać fachowej pielęgnacji, której będą mogli dokonywać ogrodnicy zatrudnieni w jednej z firm zajmującej się projektowaniem i doglądaniem różnych ogrodów.

Mogą oni również zaprojektować swojemu szefowi jakiś nowy, bardziej rozległy ogród. Podziwiać można także ogrody zabytkowe, w których posadzone zostały jakieś rzadsze rośliny, znajdujące się obecnie pod szczególną ochroną. Wprawdzie w takich ogrodach obowiązują określone reguły zachowania, jednak pobyt w nich może stać się przyjemnością dla wielu osób.


Tuje i inne drzewka ozdobne

Kupujemy drzewka ozdobne, jednak nie zawsze wiemy kiedy i jak je zasadzić. Często wybór pada na żywotnika, potocznie znanego jako tuja. Te rośliny są dość wytrzymałe i dobrze się adaptują, jednak pod jednym warunkiem: muszą być zdrowe. W marketach niestety drzewka są w złej kondycji i zamierają szybko po posadzeniu.

Co do stanowiska w którym posadzimy tuję to powinniśmy wybrać stanowisko słoneczne, ale i osłonięte od wiatru. Ponieważ te rośliny nie lubią być wystawiane na duże nasilenie wiatru, szczególnie zimą. W kwestii pory sadzenia to tuje można sadzić od początku wiosny do późnej jesieni, pod warunkiem, że jest w miarę ciepła. Tuje potrzebują dość dużo miejsca na swój rozwój i wzrost. Często sadzimy je na żywopłot, więc minimalna odległość powinna wynosić około 40 cm.

Na szczęście tuje nie są szczególnie wymagające w pielęgnacji, przynajmniej przez pierwsze lata wzrostu. Później należy je jedynie przycinać do odpowiednich rozmiarów.